РЕГИСТРАЦИЯ | КОНТАКТИ | ЗА РЕКЛАМА  
Име: Парола: Забравена парола
статии цветя рецепти галерия Каталог
 Нова тема  |  Всички теми  |  Към тема  |  Търсене   << По-нова тема |  |  | По-стара тема >> 
 мандарини
Автор: pendelina 
Дата:   25-06-09 19:21

Здравейте на всички, искам да ви помоля за съвет.Март месец насадих в една саксия изсъхнали семена от мандарини и след около 30 дни видях,че са покарали.Растяха доста бързо...до един момент. Сега не помръдват.Може би да растат на корени-не знам,защото ме е страх,че ако ги разсадя може да ми умрат.Ще съм ви много благодарна ако ме посъветвате нещо[smile]
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: valentinikola 
Дата:   25-06-09 19:25

Отлеждах мандарина повече от 10 години. Случайно беше поникнала в една саксия от семчица. Възможно е да растат на корени ако съдът в който са посяти е голям за тях. Присаждай през пролетта и есента тогава е по-сигурно че няма да ги загубиш. Може и сега ако е хладно и не нарушаваш много кореновата система. Според мен трябва да изчакаш... Ще ти пишат и други хора - някой от тях знаят много повече от мен. Успех!
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: LoLaN 
Дата:   25-06-09 20:59

Аз имам мандарина от повече от 15 години и дори вече ражда [smilie18] и искам да ти кажа ,че това е доста издръжливо растение . Трябва му ярка, но непряка слънева светлина . Полива се умерено :) почвата не трябва да е нито подгизнала нито суха през лятото. Зимата малко погрознява , капят му листата и става почти само на бодли , но напролет се оправя . Зимата се полива по рядко ,защото е в състояние на покой [smile] . Не се притеснявай ,че е спряло да расте [smilie3] , за 15 години моята е спирала да расте пак е почвала , съхнала е съживявала се е и т.н Имай търпение и ще се оправи . Можеш ли да му качиш някоя снимка ? И щях да забравя , да ти кажа ,че обича да е посадено в равни части в прегорял оборски тор и пясък . Успех [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: pendelina 
Дата:   26-06-09 00:29

Благодаря ви и на двете-ще чакам,пък да видим какво ще стане...а снимка ще кача скоро.Отново-мерси[beer]
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: marianayaneva 
Дата:   26-06-09 10:43

Благодаря ви и аз.
Мандаринената треска ме тресеше от десетина дни-тогава взех на хлапето едно "дръвче".
Беше много зле тогава.Капеха листа и плодчета.Пръсках го ,торих го и сега да чукам на дърво го бива.
Така че вашата информация ми дойде добре.
Приготвила съм снимка,но не мога да я кача в сайта.Ще опитвам по-късно.
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: janka57 
Дата:   26-06-09 12:47

Предполагам,че грижите за лимона са същите като за мандарината затова ще си позволя тук да задам въпроса си.Есента ми подариха лимонче,което расте с невероятна бързина,пролетта ме зарадва с цвят и резултата беше-три лимончета,които за жалост окапаха съвсем малки-каква е причината-помогнете ми,за което предварително БЛАГОДАРЯ.
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: LoLaN 
Дата:   26-06-09 22:02

Ами да ти кажа няма защо да се притисняваш . Миналата година мандарината ми роди за пръв път и имаше около 17 мандаринки , доста окапаха и накрая откъснахме узряли само 5 . Тази година се надявам да са повече . Сега лимона ти цъфтя ли ? Аз сега си насадих лимон и дано да поникне [smilie24] . Обаче си мисля ,че плодовете може да капят ако няма достатъчно хранителни вещества за да узреят . В каква почва си го посадила ?
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: janka57 
Дата:   29-06-09 10:29

LoLaN,моят лимон е вкоренен от голямо дърво и е на две години-тази пролет нацъфтя за първи път но...колкото до почвата аз съм си я приготвяла-угнил оборски тор,пръст от градината и пясък,не съм го подхранвала тъй като го присадих тази пролет.Ако имаш нещо друго в предвид,относно почва и подхранване - пиши.
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: LoLaN 
Дата:   29-06-09 17:26

Знам ,че трябва да се подхранва на два месеца през топлия сезон , но аз не го правя . Просто я пресаждам всяка пролет в нова почва . Моята мандарина я има в албума (снимки на плодовете )



Публикацията е редактирана (29-06-09 17:27)
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: олето 
Дата:   30-06-09 16:10

казали са ми че за да ражда мандарината трябва да са 2 за да се опрашват, вярно ли е или и по една раждат
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: кунди 
Дата:   30-06-09 20:48

Пчелички трябват Оле, не е важно другото. И аз имам малко цитруси-лимони, портокал и мандарина, но само с лимоните се справям добре. мандарината и портокала ми измръзват всяка година и чак до май се възстановяват, а за плод изобщо няма.[smilie8]
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: LoLaN 
Дата:   30-06-09 22:37

Само една ми е и ражда , значи не е вярно [smilie5]
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: олето 
Дата:   03-07-09 16:28

кунди защо измръзват не ги ли прибираш в стая. лолан благодара цза обнадеждаващата информация, че аз носадих много семена но само 1 поникна и се развива добре.
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: кунди 
Дата:   03-07-09 20:45

Държа ги в неотопляемо помещение и това е причината да измръзват. Дано си наясно, че мандарината от семка трябва да се облагороди иначе плод ще видиш след мнооого години. Направи си резници или отвод и на третата година ще имаш плодове, няма да се облагородява.[smilie24]
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: LoLaN 
Дата:   03-07-09 22:49

Е ,аз я държа в помещение с отопление , но пак не й е добре . Просто зимата е в състояние на покой . Няма страшно напролет се оправя [smilie24] . Аз имах и една малко по - малка от тази , но мама се опита да я облогороди и се сбогувахме с нея [smilie8]
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: pendelina 
Дата:   06-07-09 13:20

Моите мандаринки са 5 или 6 в една саксия, но както писах по-горе не смея да ги разсадя,защото са малки, а покараха в голяма саксия.Мисля да изчакам да порастнат малко повече и тогава....дали е добра идея[smilie10] pendelina написа:

> Здравейте на всички, искам да ви помоля за съвет.Март месец
> насадих в една саксия изсъхнали семена от мандарини и след
> около 30 дни видях,че са покарали.Растяха доста бързо...до един
> момент. Сега не помръдват.Може би да растат на корени-не
> знам,защото ме е страх,че ако ги разсадя може да ми умрат.Ще
> съм ви много благодарна ако ме посъветвате нещо[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: LoLaN 
Дата:   06-07-09 20:40

Изчакай до есента [smile] Хем е хубаво да се пресажда през есента , хем дотогава ще пораснат и няма да са толкова крехки . Успех [smilie3] [cool] undefined[smile] Стискам палци [smilie24]
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: pendelina 
Дата:   07-07-09 12:24

Мерси,дано се получи нещо
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: олето 
Дата:   09-07-09 01:26

кажете с какво подхранвате мандарините. моята е малка 15ина сантиметра но нещо започнаха да и стават листата на кафяви петна на какво ли се дължи това.
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: liljana 
Дата:   09-07-09 01:41

Има тор за цитруси по агроаптеките[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: олето 
Дата:   09-07-09 16:01

мерси.
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: tsurka_ 
Дата:   17-07-09 13:46

миналата година ми донесоха от испания две мандарини и един портокал.едната тази година цъфтя но не можа да задържи плодове.на южна тераса са.може ли това да е причината?
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: LoLaN 
Дата:   20-07-09 22:21

Може ако е изложена на пряка слънчева светлина , тъй - като те предпочитат по - сенчести места . Аз от моята тази година плод няма да видя. Беше доста нацъфтяла , но малкия ми братовчед ( на 4 години) й обра цветовете и ми поднесе букета. Ама дете какво да го правиш :)
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: dragonball 
Дата:   13-12-09 19:28

Здрасти, може ли да попитам нещо искам да си посея мандарина но не знам колко трябва да е голяма съксията или каква почва и трябва ПОМОГНЕТЕ МИ ![smilie2]
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: tsurka_ 
Дата:   14-12-09 09:59

посей в малка саксийка няколко семки.пръст,пясък и торф.не чакай плодове-просто няма да стане.трябва да се присади калем от плодно дръвче след известно време.
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: naska50 
Дата:   19-12-09 15:06

По кое време е най-удачно да се вземат резници за захващане на цитруси?
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: TANYAID7474 
Дата:   08-01-10 17:40

momi4enca koki4enca mai nikoq ot vas ne znae 4e vsi4ki citrusi se podrqzvat sled vsqko plododavane.i drugo za ne vi kapqt plod4etata kogato po4ne da cavti drav4eto trqbva da premaxnete nqkoi ot ve4e precavtqlite cvet4eta za da imat drugite koito 6te ostanat po dobar i silen plod.citrusite nqmat period na po4ivka ne znaq za6to se zablijdavate.vnimavaite pri podrqzvaneto ako ne znaete kak po dobre da go napravi nqkoi koito umee.a, 6tax da zabravq za6to 4akate semkata da se izsu6i i togava q sadite?TOVA E GENERALNA GRE6KA koqto dopuskate.ako iskate o6te saveti pitaite 6te pomogna s kakvoto moga.
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: wonderfull91 
Дата:   31-01-10 14:16

здр аз също имам мандарина купих си я от Гърция.тя е 1 метър.есента я прибрах и листата и почнаха да капят това е нормално но и почнаха почети всички клони да почерняват на какво се дължи това ? измръзване или ? и как да я спася . [smilie9]
Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: evolette 
Дата:   04-02-10 12:23

И аз имам мандаринки,но са още мънички.Информацията,която сте дали ще ми бъде много полезна.Благодаря ви!
Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: VARBALAKA 
Дата:   04-02-10 21:04

Моята мандарина е от семка и е висока вече около 80 сантиметра. Не знам защо обаче не се разклонява, дали да не я клъцна на пролет....Очаквам съвети, а имам и лимон на същото положение.[smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11]
Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valka... 
Дата:   04-02-10 21:16

Казват така:нужен е присад.Не мога да го преведа обаче знам че не става от семка, да дава плод.Реже се и се пресажда клонче от друг лимон или мандарина.
Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: TANYAID7474 
Дата:   04-02-10 23:30

DA VALKA VQRNO E 4E TRQBVA DA SE PRAVI PRISADKA ILI KAKTO O6TE SE KAZVA DA SE A6LADISANO TOVA NE VSEKI GO MOJE AZ BIX MOGLA DA OBQSNQ NO DRUGO SI E OKO DA VIDI A NQMA KAK DA DAM UROK ZA TOVA, BEZ DA SE GLEDA.OT SEMKA SA6TO DAVA PLOD NO SLED 10 GODINI GORE DOLU.ZA VARBALAKA MISLQ 4E NE TI SE RAZKLONQVA ZA6TOTO I LIPSVA DOSTATA4NO SVETLINA,NAPROLET KATO Q IZKARA6 NAVAN NO NA NEPRQKO SLANCE I SKAR6I GORE VRAX4ETO I 6TE PO4NE DA TI KLONI.KATO TI DADE NOVI KLON4ETA IZ4AKAI DA STANAT NA DVE ILI NAI DOBRE NA 4ETERI LISTA I SKAR6VA6 I TQX.
Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: VARBALAKA 
Дата:   05-02-10 10:45

Много благодаря за бързия отговор, поздрави.
Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: TANYAID7474 
Дата:   05-02-10 10:59

VARBALAK TI SAMO EDNA MANDARINA LI IMA6?u nas e kato inkubator za citruci imam okolo 50-60 kofi4ki mandarini limoni greifruti,avokado i papaq za furmi da ne ti govorq.sega po4vat da niknat i ne znam kade 6te gi izkarvam na prolet.imam terasa no e malka i kato izkaram vsi4ko tova ne znaq kak 6te prostiram ama tova da mi e problema nali.6te preska4am i 6te xodq na dva prasta samo xaxaxaxa.golqm smqx 6te padne.
Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: VARBALAKA 
Дата:   05-02-10 13:41

Една мандарина и един лимон. Засях ги от любопитство, а те вече и порастнаха. При мен на терасата е същото като при теб не си сама.
Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: TANYAID7474 
Дата:   05-02-10 14:58

xaxa zna4i sme kolejki.dobre 4e moqt maj e sa6to tolkova zapalen kato men po cvetencata ina4e 6te ima da marmori!
Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dimo95 
Дата:   20-02-10 14:34

искам да попитам мандаринатa на колко години най-рано може да се ашладиса[smile]



Публикацията е редактирана (20-02-10 17:28)
Отговори на това съобщение
 Re: мандарини
Автор: veselka_i_v_s 
Дата:   01-04-14 14:36

Интересува ме на коя година започна ти дава плодове и дали си я засадила от семка, дали е калемена. тъй като имам такава засадена от семка почти вече на 10 год. и плодове не дава. Мола ви за отговор.
Отговори на това съобщение
 Всички форуми  |  Всички теми  |  Дървовиден изглед   << По-нова тема |  |  | По-стара тема >> 


 
За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »




Материалите в този сайт са със запазени авторски права. Използването им без посочване на източника е незаконно.
Copyright © 2024 www.zadoma.com. Всички права запазени.

Станете почитател на ЗаДома във Facebook